Jdi na obsah Jdi na menu
 


Stručný námět:

 

Audiovizuální dokument „Generace Y: Nebojí se ptát“ seznamuje diváka s pojmem Generace Y prostřednictvím komentáře odborníka, dále komentářem sociologa Petra Soukupa z Fakulty sociálních věd UK a také prostřednictvím čtyř zástupců Generace Y.

 

Každý, kdo byl pozván k natáčení bude mít v dokumentu vlastní úlohu. Otázky na účinkující jsou vymyšleny tak, aby oni sami nevědomě svojí roli plnili a divákovi svůj životní styl, názory a svoje vědomosti, sdělili.

 

Dokument se bude soustředit kolem čtyř zástupců Generace Y. U každého z nich se zaměříme na jeho specifické vlastnosti, kvůli kterým byl vybrán pro natáčení. Jejich názory budou doprovázeny komentářem sociologa, zatímco odborník na Generaci Y bude postaven do role, ve které nám bude během celého dokumentu sdělovat zajímavá fakta o pojmu Generace Y.

 

V závěru chceme ukázat i stinnou stránku Generace Y a pohovořit o její budoucnosti.

 

 

 

 

Průběh natáčení:

 

I. natáčecí den (12.6.2009)

Diana Konsevaia a Markéta Bártová

Lokace: Letenské sady

Technika: Sony Handycam 150, stativ, Edirol, tágo Rode, kabeláž + sluchátka AKG

Během prvního dne natáčení jsme zažili všechny strasti, které nás snad mohli potkat. Od nepřízně počasí, přes absenci chlupatice na směrový mikrofon, jenž zapříčinila, díky prof. Šnajdrovi, znatelně sníženou kvalitu zvuku. Ale i přes tyto nepříznivé podmínky jsme ze sebe vydali to nejlepší a natočili a zvukově zaznamenali rozhovor dvou dívek, které po takřka 10 letech svedl dohromady sociální server Facebook. Chtěli jsme zaznamenat tuto ironii osudu a zároveň seznámit s jejich příběhem diváka. Obě dívky jsou typickým případem mladého člověka zapadajícího do kohorty lidí narozených mezi lety 1977 až 1997, tudíž do tzv. generace Y. A proto nám odpověděli na pár otázek ohledně této generace, co si o ní sami myslí, jaké mají názory na sociální sítě a jak velký má vlil internetu na je samotné.

Nejenom že jsme pořídili audio vizuální záznam, ale díky našemu spolužákovi máme i řadu fotografií z průběhu natáčení, které jsou k nahlédnutí na našich stránkách.

 

 

II . natáčecí den (7.10.2009)

Jiří Mládek

lokace: hřiště Malá Štupartská

Technika: Sony Handycam 150, stativ, Edirol, tágo Rode, kabeláž + sluchátka AKG

Druhý natáčecí den nám přálo štěstí na krásné počasí, které by nikdo z nás v říjnu jistě neočekával. Natáčení probíhalo na hřišti v ulici Malá Štupartská, pár metrů od VOŠ, kam dochází Jiří Mládek, jakožto jeden z 5 aktérů v našem dokumentu. Jiřího jsme oslovili právě díky jeho aktivnímu zájmu o problematiku internetových sociálních sítí a také proto, že sám je členem této generace a má určité zkušenosti s např. vztahem po internetu, angažovaností jakožto redaktor na serveru www.hiphop.cz atd. S Jiřím jsme natočili velmi zajímavý rozhovor z hlediska jeho názorů na tuto problematiku, a také proto, že to byla z jeho strany naprostá improvizace, bez jakýchkoliv předem připravených odpovědí.

Opět u natáčení nemohl chybět náš „fotograf“ a spolužák David Inneman, který pořídil řadu fotografií z průběhu natáčení, které jsou k nahlédnutí na našich stránkách.

 

 

III. natáčecí den (20.11.2009)

Cizinci

Lokace: Václavské náměstí

Technika: Sony Handycam 150, stativ, tágo Rode, kabeláž + sluchátka AKG

Na třetí natáčecí den jsme si naplánovali natočit neznámé cizince, kteří nám řeknou ve svém rodném jazyce námi předem určená hesla, která budou použita v následném trajleru. Bohužel většina z oslovených respondentů se zdráhala mluvit na kameru, i když jsme je vždy předem ujistili, že materiál je pouze pro školní účely. Ve finále jsme získali jen zlomek toho co jsme si představovali, tudíž nás v brzké době čeká repete tohoto okruhu natáčení. Nicméně jsme nemarnili čas a natočili jsme velice potřebné detaily a také statické záběry skupin mladých lidí na Václavském náměstí, které následně využijeme při střihu.